Keystone KT-RKIT28AC-7C-950-FDIM
SKU:
KT-RKIT28AC-7C-950-FDIM
Typically Ships in 3-5 Business Days* View full description
Customer Reviews
Description
Future Fit 7" Round Engine Kit Ceiling Flush Mount Luminaire Conversion - 5000K
The Keystone KT-RKIT28AC-7C-950-FDIM Futurefit driver-on-board AC LED 5000K light engines are a convenient, economical replacement for the traditional LED driver and module configuration. The Future Fit retrofit is engineered for ceiling/wall flush mounts that are larger (mounting pan) that is 13" or larger. It features a 5000K color temperature and >90 CRI.
Features
  • Flexible mounting options with our flat and compact form factor.
  • 5000K Color Temperature
  • Engineered for 13” + Ceiling Mount
  • Fast driver pairing with our innovative driver-on-board design.
  • Cost-effective, buy fewer items and optimize your bill of materials.
Quick Specs
  • L70 > 50,000 Hours
  • 5000K Color Temperature
  • Operating Temperature: 0ºF-104Fº, -18ºC-40ºC
  • UL Classified
  • High Factor >.90
  • Samsung LEDs Suitable for Fully Enclosed Fixtures
  • THD <20%
  • 5% Minimum Dimming, Low Flicker
  • Comes with mounting accessories
  • Pre-assembled with Metal Heatsink 5VA Cover
Equivalences
  • 2 x 75W Incandescent
  • 2 x 18W CFL
  • 32W T9 Circline
Downloads
a-download-spec-100px.png
Disclaimers
Videos
Extra Information
Brand:
Keystone Technologies
UPC:
Product Code:
KT-RKIT28AC-7C-950-FDIM
Lumens:
2280
Color Temp:
5000K
Wattage:
28W
Dimmable:
Yes
Dimming Method:
Phase
Diameter (in.):
7.40
CRI:
>90
Efficacy:
83 lm/W
Voltage:
120V