TCP L15A19D2541K High efficiency LED A-Lamps
SKU:
TCP-06998
Minimum Order Quantity:
12 units
Customer Reviews
Pack
12
Description
L15A19D2541K for TCP High efficiency LED A-Lamps - Omni-Directional - 120 V
The TCP L15A19D2541K offers complete energy saving solutions for any installation where a standard A-lamp is used. The slim, 15W LED lamp is easy to install and offers a rated lifetime of 25,000 hours.
Downloads
  • View File
    TCP LED A-Lamps 75W Equivalent Specifications
Extra Information
Brand:
TCP Lighting
UPC:
Pack:
12
Diameter (in.):
2.50
MOL (in):
4.6
Base:
E26 Medium
Case Quantity:
Product Code:
06998
Color Temperature:
4100K
CRI:
80
Dimmable:
Yes
Energy Star:
Yes
Family:
LED A19
Life Hours (Avg):
25,000
Lumens:
1650 Lumens
Order Code:
L15A19D2541K
Wattage Equivalent:
100 Watt
UL Listed:
Yes (Damp Location)
Voltage:
120V