Cyber Tech LB46T5-PNP/850 - 46" T5 HO Plug-N-Play LED Tube - 5000K
SKU:
CTL-LB46T5-PNP/850
Minimum Order Quantity:
10 units
Customer Reviews
Pack
10
Description
Type A T5 LED Lamp | 54W Equivalent | F54T5HO/850 Fluorescent Retrofit Ballast Compatible | Dimmable | Daylight White
Product Specifications
  • Wattage: 25W
  • Equivalent Wattage: T5 HO Fluorescent
  • Lumens: 3500
  • Color Temperature: 5000K
  • Descriptive Color: Daylight
  • Base Type: G5
  • Voltage: Operates on existing electronic ballast (plug-and-play)
  • Beam Angle: 185°
  • Certifications: DLC Listed, RoHS Compliant, Mercury-Free
  • Rated Life Hours: 50,000
  • Dimmable: Yes (ballast dependent)
  • Enclosed Fixture Rated: Yes
Benefits
  • Type A plug-and-play installation on most T5 ballasts
  • Up to 60% energy savings over fluorescent tubes