Keystone KTLD-100-UV-24V
SKU:
KTLD-100-UV-24V
Typically ships in 2-3 Business Days* View full description
Customer Reviews
Description
LED Driver |  100W Constant Voltage LED Driver | 120-277V Input
Features
  • Meets FCC 47 CFR Part 15 (Class B) Consumer Limits
  • Over Current and Short Circuit Protection
  • Suitable for Dry and Damp Locations
  • UL Listed
  • Class 2 Output
  • 85ºC/185ºF Maximum Case Temperature
  • Input Frequency: 50/60 Hz
  • THD: < 20%
Downloads
a-download-spec-100px.png
Disclaimers
Non-Returnable Item Notice:
Extra Information
Brand:
Keystone Technologies
UPC:
Model #:
KTLD-100-UV-24V
Driver Type:
Constant Voltage
Current Type:
Fixed
Dimming Type:
Non-Dimming
Max Output Current:
4000mA
Min Output Voltage:
15V
Max Output Voltage:
24V
Min Input Voltage:
120V
Max Input Voltage:
277V
Size:
9.50x1.70x1.18 inches
Maximum Power:
96W
Input Voltage:
120-277Vac ±10%
Power Factor (Efficiency):
>0.9
Output Voltage:
24Vdc