KEY FEATURES:
  • High Output: 16,525 lumens of forward-throw light to cover large exterior areas effectively.
  • Wide Voltage Range & Protection: Operates on 100~277V with 6KV surge protection to safeguard fixtures.
APPLICATIONS:
  • Ideal for building perimeters and exterior security lighting of commercial properties.
  • Well suited for parking lots, walkways, and service drive illumination.
  • Appropriate for loading docks and warehouse exterior areas requiring robust lighting.
  • Tip: Mount at recommended heights to maximize forward-throw coverage and minimize glare.
SPECIFICATIONS:
  • Item Code: LED-FXCWP120/40K/BZ
  • Stock Code: 9445
  • Category: LED Cut Off Wallpack
  • Rated Wattage: 120 W
  • Tested Wattage: 120.2 W
  • Lumens: 16,525
  • Efficacy: 122 lm/W
  • CRI: >70
  • Color Temperature: 4000K
  • Beam Angle: Forward Throw
  • Input Voltage: 100~277V
  • Voltage Frequency: 50/60 Hz
  • Input Current: 1.002 A (@120Vac)
  • Power Factor: >0.9
  • THD: <20%
  • Surge Protection: 6KV
  • Dimming: 1-10V
  • Replacement Wattage: 400~750 W
  • Warranty: 5 years
  • IP Rating: IP65
  • Rated Life: 50,000 hrs
  • Operating Temperature: -40°F~122°F
  • Storage Temperature: -40°F~176°F
  • Weight: 10.56 lbs
  • Width: 9.65 in
  • Height: 9.25 in
  • Length: 14.17 in