Keystone KT-LED80PSHID-FC-EX39-8CSB-D - HID Replacement LED Lamp - EX39 - CCT Selectable
SKU:
KT-LED80PSHID-FC-EX39-8CSB-D
Customer Reviews
Description
Ventra Light Fixture Retrofit Lamp | 80W/60W/40W | 120–277V | Cooling Fan | 3000K/4000K/5000K
Keystone KT-LED80PSHID-FC-EX39-8CSB-D is a Type B ballast bypass HID replacement LED lamp with an EX39 mogul base that replaces up to a 250W Metal Halide (MH/ED23) lamp. It is ideally used in post top fixtures, decorative pole lights, area lights, wall packs, and shoebox luminaires originally designed for 250W MH lamps. Designed for direct-wire retrofits, this Ventra series lamp features selectable wattage (80W/60W/40W) and selectable color temperature (3000K/4000K/5000K), delivering up to 12,800 lumens at the 80W preset setting. It operates on 120–277V, provides >80 CRI, includes 4kV surge protection, and utilizes an integrated cooling fan for active thermal management. Suitable for enclosed fixtures when minimum lamp compartment dimensions are met.
Product Specifications
  • Brand: Keystone Technologies
  • Model: KT-LED80PSHID-FC-EX39-8CSB-D
  • Series: Ventra
  • Product Type: HID Replacement LED Lamp
  • Base Type: EX39 (Mogul)
  • Operation Type: UL Type B (Ballast Bypass / Direct Wire)
  • Input Voltage: 120–277V
  • Selectable Wattage: 80W / 60W / 40W
  • Selectable CCT: 3000K / 4000K / 5000K
  • Max Lumen Output: 12,800 lumens (80W, 5000K preset)
  • CRI: >80
  • IP Rating: IP20
  • Surge Protection: 4kV
  • Dimming: Not suitable for use with dimmers
  • Operating Temperature: -40°C to 50°C (-40°F to 122°F)
  • Lifetime: 50,000 hours
  • Certifications: UL 1993; UL 1598C; DLC Listed
  • Legacy Equivalent: 250W Metal Halide (MH/ED23)
  • UPC: 843654176604
Lamp Dimensions
  • Body Length (A): 7.92"
  • Diameter (B): 3.78"
  • Base: EX39 Mogul
Benefits
  • Direct replacement for 250W metal halide lamps
  • Field-selectable wattage and CCT for on-site flexibility
  • Instant startup with no warm-up delay
  • Mercury-free LED retrofit solution
  • Integrated cooling fan enhances thermal performance
  • Approved for enclosed fixtures when minimum compartment size is met
Applications
  • Post top and decorative pole light retrofits
  • Commercial area and shoebox luminaires
  • Wall packs and site lighting fixtures
  • 250W metal halide to LED upgrade projects
Minimum Lamp Compartment Dimensions (Required)
  • Height: 16.54"
  • Length: 8.66"
  • Width: 8.66"
Product Code:
KT-LED80PSHID-FC-EX39-8CSB-D
EZ Code:
WKT-71
Operation:
Type B | Ballast Bypass
Wattage Selectable:
80W / 60W / 40W